Bugün 15 Aralık 2019 Pazar Hakkımızda Öğrenci Görüşleri Sıkça Sorulanlar Bizi Takip Edin
 

 
Ana sayfa > İngiltere'de Üniversite Eğitimi
İngiltere'de Üniversite Eğitimi
 


İngiltere'de sunulan üniversite eğitim programları oldukça çeşitlidir. Öğrenciler lisans ve yüksek lisans programlarından istedikleri bölümlere başvurmak için, önceki öğrenimlerine dair transkript ve diploma belgelerinin yanı sıra İngilizce dil yeterliliklerini kanıtlamak için IELTS skorlarını da teslim etmelidirler. Dil skoru bulunmayan veya yeterli olmayan öğrenciler için okulların kendi bünyelerinde sundukları 4-25 hafta süreli Pre-sessional English (İngilizce Hazırlık Sınıfları) programları bulunmaktadır. Hazırlık programına katılan öğrenciler, ilgili lisans ve yüksek lisans programlarına geçiş için gereken resmi işlemleri İngiltere içerisinde tamamlayabilmektedirler.

Tercih edilen tüm programlar alanları ile isimlendirilmektedir. Bunlardan bazıları;
Bachelor of Arts (BA)
Bachelor of Science (BSc)
Bachelor of Law (LLB)
Bachelor of Engineering (BEng)
Master of Arts (MA)
Master of Science (MSc)
Master of Engineering (MEng)

Lisans programları genellikle üç yıl süreli olup, bölümlere bağlı olarak dört yıla tamamlanabilmektedir. Yine okullara özgü olmak üzere başvuru tarihleri Eylül ve Ocak olmak üzere iki dönemde de yapılmaktadır. İngiltere'de lisans eğitimi almak için üniversite derecesi koşulu bulunmamaktadır.

Lisansüstü programlarda ders ağırlıklı veya araştırma ağırlıklı programlar bulunmaktadır. Ders ağırlıklı programlar genellikle 12 ay süreli olup derslerle birlikte öğrencilerin hazırladıkları tez ile tamamlanmaktadır. Araştırma ağırlıklı programlar da aynı sürede ilerler; ancak öğrencinin seçtiği tez konusu üzerinden danışman öğretmen ile araştırmalarını tamamlarlar. Lisansüstü eğitiminin son basamağı ise Doktora dereceli programlardır. Bu alanlarda da ders ve araştırma eğilimli programlar sunulmaktadır ve İngiltere akreditasyonu bulunan bir Yüksek Lisans derecesi şart koşulmaktadır.

İngiltere'de tüm öğrenciler, okulları tarafından onlara atanan CAS (Certificate of Acceptance to Study) numaraları ile takip edilirler. CAS numarasını alabilmek için ilgili okuldan gelecek olan kabulü takiben CAS belgesi düzenlenmektedir. Dil skoru yeterli olmayan ve hazırlık kurslarına katılacak olan öğrencilerin CAS bilgileri ön programlarına göre düzenlenmektedir.
Başvuru sürecinde istenen evrakların listesi aşağıdaki gibidir. Okulların başvurulara yanıt vermeleri 4-6 hafta arasında sürmektedir.

Lisans Diploması
Lisans Transkripti
IELTS veya (okullara özgü olarak) TOELF skoru
Referans Mektupları
Niyet Mektubu
Özgeçmiş
Pasaport Bilgileri

Detaylı bilgi almak ve kayıt yaptırmak için iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.
Bilgi İstek Formuu
Eduworld © Tüm hakları saklıdır. Ana sayfa | Kurumsal | Akademik Programlar | Sertifika ve Diploma | Dil Okulları | Yaz Okulları | Vize Danışmanlık | İletişim