Bugün 15 Aralık 2019 Pazar Hakkımızda Öğrenci Görüşleri Sıkça Sorulanlar Bizi Takip Edin
 

 
Ana sayfa > Yurtdışı Burs Olanakları
Yurtdışı Burs Olanakları

YLSY Bursu

 

YLSY; Üniversitelerin öğretim elemanı ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Genel Müdürlüğü (TPAO), T.C. Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü (TCDD) ve Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü gibi devlet kurumlarının uzman personel ihtiyacına istifaden T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’nca verilen resmi burstur. Bursun şartları öğrenci ile karşılıklıdır ve alınan eğitimin (dil eğitiminin kendisi ve yüksek lisans eğitiminin iki katı kadar) zorunlu hizmet şartı bulunmaktadır.

Burs programının işleyişi öncelikle ÖSYM sayfasında alınan ALES puanına göre tercih yapılmaktadır ve onayı takiben geçmiş öğrenimlere dair belgeler (transkript, diploma, vb.) Milli Eğitim Bakanlığı'na gönderilir. Evrak doğrulama sürecinin ardından öğrenci gerekli anlaşmaları, kefilleri yoluyla gerçekleştirir ve başvuru sürecine adım atar.

YLSY/MEB bursu programı dahilinde, öğrenciler çeşitli ülkelerdeki (İngiltere, Almanya, İsveç, vs.) alanlarına ve sözleşmelerine uygun olan bölüm ve okullar arasından seçimi yaparak buralara başvurur ve aldığı kabuller doğrultusunda eğitimine başlar. Başvurularda gereken evrakların bir listesi aşağıdaki gibidir;

Lisans Diploması
Lisans Transkripti
IELTS veya (okullara özgü olarak) TOELF skoru
Referans Mektupları
Niyet Mektubu
Özgeçmiş
Pasaport Bilgileri
MEB Tarafından Verilen Sponsorluk Sözleşmesi

Seçilen bölüm/programa göre okullar ek doküman ve sertifikalar isteyebilmektedir. Örneğin İngiltere'de Klinik Psikoloji alanında çalışmak isteyen bir öğrenci, birçok okuldan kabul alabilmek için BPS (British Psychological Society)'den eşdeğerlik sertifikası almak zorundadır.

YLSY / MEB Bursu ile ilgili güncel bilgilerihttps://yyegm.meb.gov.tr  adresinden takip edebilirsiniz.


Chevening Bursu

Chevening Bursu Nedir?

Chevening, dünya çapında 144 ülkede verilen oldukça prestijli, uluslararası bir yüksek öğrenim bursudur. Burs kapsamında, liderlik vasfı bulunan öğrencilere Birleşik Krallık’ta yüksek lisans yapabilmeleri için tam burs olanağı sağlanmaktadır.

Kimler Başvurabilir?

Chevening kapsamındaki, Türkiye dahil olmak üzere tüm ülkelerin vatandaşları burs başvurusunda bulunabilmektedir. Öğrencilerin ilgili bölümlerden bir Lisans Derecesi ve en az iki yıllık iş deneyimi bulunmalıdır. Program bitiminde öğrenciler Türkiye’ye dönerek iki yıl burada kalmak zorundadır. Chevening tarafından belirlenen (genellikle Temmuz ayı) tarihe dek üç farklı Birleşik Krallık üniversitesinden şartsız kabul ve belirlenen dil sınavı sonucunu almış olmanız gerekmektedir.

Yabancı Dil Gereksinimi

Burs başvurusu kapsamında Chevening’in belirleyeceği tarihe dek aşağıdaki dil sınavı skorlarından en az birini almış olmanız gerekmektedir. Chevening öğrencileri İngilizce hazırlık (pre-sessional) kurslarına katılamamaktadır.

ACADEMIC IELTS: Overall 6.5, Listening: 5.5, Reading: 5.5, Speaking: 5.5, Writing: 5.5

TOEFL iBT: Overall 79, Listening: 17, Reading: 18, Speaking: 20, Writing: 17

Pearson PTE Academic: Overall 58, Listening: 42, Reading: 42, Speaking: 42, Writing: 42

C1 Advanced (Cambridge English): Overall 176, Listening: 162, Reading: 162, Speaking: 162, Writing: 162

Trinity ISE II (B2): Overall Pass, Listening: 2, Reading: 15, Speaking: 8, Writing: 14

Burs Kapsamında Sağlanan Olanaklar

Chevening oldukça kapsamlı bir burstur ve öğrencinin tüm okul ücretlerini, eğitime bağlı kırtasiye masraflarını karşılar. Ayrıca burs kapsamında gidiş-dönüş seyahat ücretleri, vize ücretleri, aylık yaşam giderleri ödenmektedir. Belirlenen Chevening etkinliklerine katılım için ortaya çıkabilecek seyahat masrafları da Chevening tarafından ödenecektir.

Başvuru Süreci ve Gerekli Belgeler

Aşağıda listelenen başvuru belgelerine ek olarak Chevening tarafından İngilizce mülakat yapılacaktır. Mülakat sırasında yalnızca pasaport belgesi istenmektedir. Mülakat paneli Birleşik Krallık Büyükelçiliği personelleri veya yüksek komisyon üyelerinden oluşacak ve global Chevening kriterleri doğrultusunda sorular sorulacaktır.

 

  • Geçerli pasaport
  • Lisans ve varsa yüksek lisans diplomaları ve transkriptler
  • Üniversitelerden alınacak üç şartsız kabul belgesi
  • Kişisel ve akademik bağlamda referans olabilecek iki kişiden alınan imzalı referans mektubu

 

Başvuruda bulunmak isteyen adaylar, Eduworld’ün temsilcilerimizle görüşerek başvuru belgelerinin hazırlanması, örnek mülakat süreci ve üniversite başvuruları konusunda hizmetlerimizden faydalanabilirler. Chevening Bursu ile ilgili güncel bilgileri https://chevening.org/turkey adresinden takip edebilirsiniz.


Detaylı bilgi almak ve kayıt yaptırmak için iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.


Bilgi İstek Formuu
Eduworld © Tüm hakları saklıdır. Ana sayfa | Kurumsal | Akademik Programlar | Sertifika ve Diploma | Dil Okulları | Yaz Okulları | Vize Danışmanlık | İletişim