Bugün 15 Aralık 2019 Pazar Hakkımızda Öğrenci Görüşleri Sıkça Sorulanlar Bizi Takip Edin
 

 
Ana sayfa > Akademik Programlar > Lisans Programları > Amerika’da Lisans Eğitimi
Amerika’da Lisans Eğitimi

Amerika Birleşik Devletleri’nde üniversite eğitimi almak, hem prestijlidir hem de olanakları açısından bireye artı sağlar. Dünya’nın dört bir yanından gelen öğrenciler sayesinde, farklı kültürler ve yaşam biçimleri tanırsınız. Bakış açınızı genişletmek ve kariyer hedeflerinizi gerçekleştirmek için, Amerika’da eğitim olanaklarını incelemeniz ve değerlendirmeniz şart. Mezun olduğunuzda özgeçmişinizde yer alan bir Amerika eğitimi, sizi hedeflerinize bir adım daha yaklaştıracaktır. EduWorld olarak, Amerika’da Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora eğitim imkânlarını değerlendirebilmeniz için danışmanlık hizmeti vermekteyiz.


Lisans Eğitimi
Amerika’da lisans eğitim süresi 4 yıldır. 4 yılın sonunda, “Bachelor’s Degree” alırsınız, yani üniversite mezunu olursunuz. Lisans derecesi almak için iki farklı yol izleyebilirsiniz. 4 yıllık bir üniversiteye başvurabilir ve doğrudan 4 yıllık eğitiminize başlayabilirsiniz. İkinci yol ise 2 yıllık bir “community college” a başvurmak ve 2. Yıldan sonra eğitiminizi 4 yıla tamamlayarak üniversite mezunu olmaktır.


4 yıllık Üniversite’ye Doğrudan Kayıt
Amerika’da 4 yıllık bir üniversiteye kayıt olabilmeniz için, iyi bir başvuru dosyası hazırlamanız gerekmektedir. Bu başvuru dosyasında öncelikle Lise Notlarınızın durumu, İngilizce yeterliliğinizi gösteren sınav sonucu (TOEFL Skoru) ve SAT ( ABD Üniversite Giriş Sınavı) sonucunuz bulunmalıdır. Bunların dışında başvuracağınız üniversitelere göre farklı şartları iyi derecede karşılıyor olabilmeniz gerekmektedir. 4 yıllık üniversitelere kabul edilebilmek, şartları sağlamak bakımından zorlayıcı olduğu için üniversiteye Community College’da başlamak daha yaygın tercih edilen bir seçenektir.


2+2 Community College Seçeneği
İlk bakışta Türkiye’deki Meslek Yüksekokulu (MYO) sistemini hatırlatsa da, iki sistem birbirinden farklıdır. Community College’lar özellikle Amerikalı öğrenciler tarafından en çok tercih edilen seçenektir. Amerika’da lisans eğitimi alan öğrencilerin yüzde kırkı yani 10 milyona yakın öğrenci Community College tercih etmektedir. Bu tercihin temelde iki nedeni vardır: kayıt kabul işlemlerinin kolaylığı ve ekonomik olması. Bunların yanında, ikinci yılın sonunda dört yıllık bir üniversiteye geçişin kesin olması Community College’lara olan ilgiyi arttırmaktadır.

Community College’da ilk iki yılı okumak neredeyse %40 tasarruf sağlamaktadır. Community College tamamlayıp, Amerika’nın seçkin bir üniversitesine kolaylıkla geçiş yapabilir, son iki yılınızı orada tamamlayarak 4 yıllık bir Lisans diplomasına sahip olabilirsiniz. Bu sebeple Community College seçeneğini iyi araştırabilir ve değerlendirmede ön sıralara koyabilirsiniz.


Amerika’da Lisans Eğitiminin Maliyeti
Üniversitelerin ücretleri bulundukları yere, olanlarına ve prestijlerine göre çeşitlilik göstermektedir. 4 yıllık bir Lisans Eğitimi’nin yıllık ücreti 10.000 – 15.000 USD arasında değişirken, Community College’da bu rakam 5.000 – 9.000 USD arasında seyredecektir. 1 yıllık barınma ve yaşam giderleriniz için 10.000 – 15.000 USD ayırmalısınız. Özetle; Amerika’da Lisans Eğitimi almak istiyorsanız yıllık ortalama 25.000 USD bütçeye sahip olmalısınız. Bunun yanında, Amerika’da öğrencilerin kampüs dışında çalışmalarının kanunen mümkün olmadığını da not etmekte fayda var.


Ne Zaman ve Nasıl Başvurmalısınız?
Tüm incelemelerinizi yapıp, karar aşamasını da atlattıysanız başvuru için hazırlıklara başlamalısınız. Tercihiniz 4 yıllık bir üniversiteden yana ise başvuru sürecinizin 1 yıl süreceğini göz önünde bulundurmalısınız. Eğer lise öğrencisi iseniz, son sınıfın ilk döneminde gerekli sınavlara girmelisiniz. Eğer İngilizce seviyeniz yeterli değilse ve sınavları geçemiyorsanız, gerek yurt içinde gerek size önerebileceğimiz yurt dışındaki dil okullarında sınava hazırlanabilirsiniz. Tercihinizi 2 yıllık Community College’dan yana kullanırsanız, kabul koşulları ve hazırlık daha kolay olduğundan süreç sizin için daha hızlı ilerleyecektir.

Detaylı bilgi almak için iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.
Bilgi İstek Formu
Eduworld © Tüm hakları saklıdır. Ana sayfa | Kurumsal | Akademik Programlar | Sertifika ve Diploma | Dil Okulları | Yaz Okulları | Vize Danışmanlık | İletişim