Bugün 15 Aralık 2019 Pazar Hakkımızda Öğrenci Görüşleri Sıkça Sorulanlar Bizi Takip Edin
 

 
Ana sayfa > Akademik Programlar > Lisans Programları > İngiltere’de Lisans Eğitimi
İngiltere’de Lisans Eğitimi

İngiliz Eğitim Sistemi, eğitim sistemleri arasında en iyilerden biridir. İngiltere’de üniversite eğitimi almak kişiye hem kültürel, hem de akademik birikim sağlar. Üniversiteden mezun olduğunuzda hem zengin akademik birikiminizle, hem de mesleki donanımınızla hedeflerinizi gerçekleştirmek için motivasyonunuz üst seviyede olacaktır. Bunun yanında mesleğinizde aranan ve tercih edilen çalışan olacağınız gerçeği de önünüzde durmaktadır. Sadece kaliteli akademik kadrolarıyla değil, fiziksel donanımı ve teknoloji yetkinliği ile İngiliz Üniversiteleri sıralamanızda ilk sıralarda bulunmalıdır. İngiliz Eğitim Sistemi, üniversite düzeyinde temelde iki program sağlar; birincisi Lisans Programları, ikincisi ise Lisansüstü (Master ve Doktora) Programları.


Lisans Programları
İngiltere’de üniversite Lisans Programlarının süresi genelde 3 yıldır, ancak bazı teknik bölümlerde süre 4 yıla kadar uzayabilmektedir. Akademik yıl başlangıç tarihi üniversitenin kararına göre Eylül – Ekim ayları arasında değişir. Türkiye’den farklı olarak, İngiltere’de akademik yıl 3 dönemden oluşur. Noel ve Paskalya Tatilleri ile Temmuz ortasından Eylül ayı ortasına kadar devam eden tatillerle akademik yıl 3 döneme bölünür. Her bir dönemin uzunluğu 10 – 14 hafta arasında değişmektedir. Dönemler genelde okullar ve yüksekokullar için kısa, üniversiteler için daha uzundur.


Kabul Şartları
İngiltere Lise Eğitim Sistemi Türkiye’deki Lise Eğitim Sisteminden farklı olduğu için, Türkiye’de lise eğitimini tamamlamış öğrenciler için kabul şartları farklılıklar göstermektedir. Türkiye’de lise eğitimi almış öğrenciler, üniversiteye kabul seviyesi olan A LEVEL olarak görülmedikleri, yani yeterli bulunmadıkları için doğrudan üniversiteye başlayamazlar. Bu sebeple, öğrencilerin İngiltere’de 1 yıl süreyle FOUNDATION / Hazırlık okuluna devam etmeleri gerekmektedir. Foundation Programı üniversite ve birçok eğitim kurumları tarafından verilmektedir. Bu program dâhilinde, öğrenci 1 yıl boyunca Fen Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilimler gibi alanlarda eksiklik duydukları konularda destekleyici dersler verilir. Öğrenciler Foundation Programında üniversitede eğitim almak istedikleri bölüme göre eğitim alırlar ve başarılı olmaları durumunda üniversitelere kabul edilirler.

Foundation Programları iki temel bölümden oluşur: Academic Skills (Akademik Beceriler) ve Specialist Subjects (Alan Bilgisi Dersleri). Akademik Becerilerinin gelişmesi için öğrencilere temel bazı dersler verilir. Bu derslerde bilgisayar becerileri gelişir, akademik araştırma yapmayı ve makale yazım tekniklerini öğrenirler. Specialist Subjects – Alan Bilgisi Derslerinde ise öğrencilerin okuyacağı bölüme yönelik tanıtım ve beceri dersleri verilir. Her iki ders de öğrencinin İngiliz Eğitim sistemine uyumu açısından önemli ve oldukça yararlıdır. Bu sebeple de zorunludur.

Foundation Programına Kabul Koşulları:
Bir yıllık Foundation Programına kabul edilebilmek için öncelikli şart İngilizce Bilgisidir. IELTS’ten 5.5 alamayan, yani Upper-Intermadiate seviyesinin altındaki öğrenciler öncelikle bu seviyeye gelmeleri için bir dil okuluna yönlendirilirler. Sağlamanız gereken ikinci koşul ise lise not ortalamanızdır; 3.0 altında ortalamaya sahip olan öğrencilerin kabul alması genellikle mümkün değildir. Eğitim dönemi Eylül ve Mayıs aylarında başlar. İşlemlerinizin zamanında tamamlanabilmesi için 3 ay öncesinden başvuru yapmanız önerilir.

Bir öğrencinin Lisans Eğitimine başlaması için İngilizce seviyesinin yeterli olması gerekir. Foundation Programında İngilizce dil eğitimi verilmemektedir. Eğer öğrencinin İngilizce dil bilgisi Foundation Eğitimine yeterli değilse, öğrenci bu programdan önce İngilizce yetkinliği için bir programa katılmalıdır. Dil eğitiminin süresi kişinin ihtiyaçlarına göre değişmektedir. Eduworld danışmanları başvurularınız sırasında Dil Seviye Tespitinizin yapılması, ihtiyaçlarınıza göre eğitim planlamanızın yapılması konusunda sizin yanınızda olacaktır.

Detaylı bilgi almak için iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.
Bilgi İstek Formu
Eduworld © Tüm hakları saklıdır. Ana sayfa | Kurumsal | Akademik Programlar | Sertifika ve Diploma | Dil Okulları | Yaz Okulları | Vize Danışmanlık | İletişim