Bugün 21 Ağustos 2018 Salı Hakkımızda Öğrenci Görüşleri Sıkça Sorulanlar Bizi Takip Edin
 

 
Ana sayfa > Yurtdışı Burs Olanakları
Yurtdışı Burs Olanakları

 

YLSY; Üniversitelerin öğretim elemanı ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Genel Müdürlüğü (TPAO), T.C. Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü (TCDD) ve Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü gibi devlet kurumlarının uzman personel ihtiyacına istifaden T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’nca verilen resmi burstur. Bursun şartları öğrenci ile karşılıklıdır ve alınan eğitimin (dil eğitiminin kendisi ve yüksek lisans eğitiminin iki katı kadar) zorunlu hizmet şartı bulunmaktadır.

Burs programının işleyişi öncelikle ÖSYM sayfasında alınan ALES puanına göre tercih yapılmaktadır ve onayı takiben geçmiş öğrenimlere dair belgeler (transkript, diploma, vb.) Milli Eğitim Bakanlığı'na gönderilir. Evrak doğrulama sürecinin ardından öğrenci gerekli anlaşmaları, kefilleri yoluyla gerçekleştirir ve başvuru sürecine adım atar.

YLSY/MEB bursu programı dahilinde, öğrenciler çeşitli ülkelerdeki (İngiltere, Almanya, İsveç, vs.) alanlarına ve sözleşmelerine uygun olan bölüm ve okullar arasından seçimi yaparak buralara başvurur ve aldığı kabuller doğrultusunda eğitimine başlar. Başvurularda gereken evrakların bir listesi aşağıdaki gibidir;

Lisans Diploması
Lisans Transkripti
IELTS veya (okullara özgü olarak) TOELF skoru
Referans Mektupları
Niyet Mektubu
Özgeçmiş
Pasaport Bilgileri
MEB Tarafından Verilen Sponsorluk Sözleşmesi

Seçilen bölüm/programa göre okullar ek doküman ve sertifikalar isteyebilmektedir. Örneğin İngiltere'de Klinik Psikoloji alanında çalışmak isteyen bir öğrenci, birçok okuldan kabul alabilmek için BPS (British Psychological Society)'den eşdeğerlik sertifikası almak zorundadır.

YLSY / MEB Bursu ile ilgili güncel bilgileri https://yyegm.meb.gov.tr  adresinden takip edebilirsiniz.

Detaylı bilgi almak ve kayıt yaptırmak için iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

Bilgi İstek Formuu
Eduworld © Tüm hakları saklıdır. Ana sayfa | Kurumsal | Akademik Programlar | Sertifika ve Diploma | Dil Okulları | Yaz Okulları | Vize Danışmanlık | İletişim